Rusya çalışma vizesi

Rusya çalışma vizesi başvurusu hem Rusya, hemde Türkiye ayağı olan bir süreçtir. Bu yüzden hem Türkiye’deki ofisimiz hemde Rusya’daki ofisimiz birlikte çalışmaktadır. Rusya çalışma vizesi başvurusu isteyen müşteriler, öncelikle Rusya’ya gidecek personellerin amaçlarına uygun olacak vize türünü belirlemeliler. Rusya vize işlemleri seçilen bu vize türüne göre yürütülecektir.

Rusya vize evrakları seçtiğiniz bu vize için farklılık göstercek, Rusya çalışma vizesi ücreti buna göre ödenecektir. 3 Yıllık Rusya vizesi veya Yıllık çalışma vizesi arasında farklar vardır. Özellikle VKS vize 3 Haftada çıkarken, Çalışma vizeleri 60 günü bulabilmektedir. Rusya vize seçiminde sizlere yardımcı olabilmemiz için ziyaret amaç ve sürelerini danışmanlarımıza detaylı şekilde anlatınız.

Rusya çalışma vizesi
Rusya çalışma vizesi

Rusya çalışma vizesi yıllık

Rusya çalışma vizesi 1 yıllık olabilmekte ve 90 günlük davetiyesi alındıktan sonra Türkiye’deki ofisimiz başvuru işlemlerinizi İstanbul’da bulunan konsolosluğa iletir. Çalışan kişiye Rusya Federasyonu içerisinde çalışma amaçlı kendisine ülkede vize de yazıldığı kadar kalma hakkı tanır. Rusya çalışma vizesi iş amaçlı şirketlerde çalışmak için kullanılır ve Rusya’da yaşamak için kullanılması doğru değildir.

Daha önceden Rusya’da çalışma vizeleri herhangi bir şirket üstüne alınıp daha sonra kişiler istediği kadar Rusya’da kalabiliyorlardı. Ancak bu dönem kapanmıştır. İşçi vizesi veya çalışma vizesi almak istiyorsanız, ya gerçekten bir iş bulup bu işyeri üstüne çalışma izninizi çıkartabiliriz. Yada siz kendi şirketinizin üstüne kendinize çalışma izni alabilirsiniz. Her iki durumda da gerçek olarak çalışmak ve şirketin üstüne olmak durumundasınız. Her iki işlem içinde farklı prosedürler vardır.

Rusya çalışma vizesi evrakları

Rusya çalışma vizesi evrakları için hem Rusya’da hemde Türkiye’de belli dökümanlar hazırlanması gerekmektedir. Rusya tarafındaki evraklar için çalışmakta olduğunuz şirketin muhasebe departmanı ile görüşüp gerekli evrakları temin etmekteyiz. Rusya, Moskova’da bulunan uzmanlarımız Rusya çalışma vizesi için davetiye hazırlanmak üzere evrakları muhasebecinizden temin eder ve FMS başvurusuna başlanır. Diğer kısım ise Rusya çalışma vizesi için alınan davetiyenin Türkiye, İstanbul ofisimize ulaşmasından sonra başlar. Bu davetiye ile birlikte Rusya çalışma vizesi başvuru formu hazırlanır ve 2 adet vesikalık fotoğrafınız ile birlikte Rusya Büyükelçiliğine başvurunuz yapılır.

Rusya çalışma vizesi başvurusu yapıldıktan 5 iş günü sonra çıkmaktadır. Burada çalışma vizesinde ekstra istenen evraklar arasında HIV (Elisa) testi talep edilmektedir. Halk arasında Aids olarakta bilinen bu kan testini hem sağlık ocaklarında hemde özel hastaneler ve kliniklerde yaptırabilirisiniz. Ayrıca Rusya çalışma vizesi için pasaportu teslim almaya kişinin kendisi gelmesi gerekmektedir. Kesinlikle başka kişiler yada acente yada vekili gelinmesine izin verilmemektedir.

Rusya çalışma vizesi davetiyesi

Rusya çalışma vizesi davetiyesi çıkarılırken FMS’de kayıtlı olan şirket üstüne ve vergi levhasından belirtilen şirket üstüne bu davetiye çıkarılmaktadır. İş değişikliği yapıldığında bu vizenin bir hükme kalmayacak ve yeni bir çalışma vizesi alınması gerekecektir. Rusya eskiden olduğu gibi bir çalışma izni ile bir çok yerde çalışmayı artık doğru bulmuyor ve zorlaştırıyor. O yüzden kesinlikle gerçek bir iş yeri üstüne yada kendi şirketiniz üstünü olacak çalışma vizesi davetiyesi ile Rusya çalışma vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

Rusya çalışma vizesi için gerekli olan davetiye haricinde bir de çalışma vizesi için istenen evraklarda Rusça dil sertifikasıdır. Bu dil sertifikasında ciddi olarak bir çok konu ve sorular yer aldığı için bir çok çalışan ve Rusça bilen bile olsa kişi sorun yaşamaktadır. Ancak bu konuda Moskova ofisimiz sizlere yardımcı olup bu sertifikayı kolaylıkla almanızı sağlayacaktır. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Pasaport (Pasaportunuzun 6 ay geçerli olması, boş sayfasının bulunması)

Vesikalık fotoğraf (Biometrik olmasına gerek yoktur. Sadece arka fonu beyaz olması yeterlidir.)

Rusya’da daha önce bulunduysanız, eski vizelerinizin taranmış halinide sunmamız gerek.

Başvuru formlarında kullanılmak üzere adres ve iletişim bilgileri.

FMS‘den alınmış Rusya çalışma vizesi davetiyesi

HIV (Elisa) virüsü taşınmadığına dair kan testi raporu.

Rusya çalışma vizesi ücreti

Rusya çalışma vizesi ücreti hem Rusya harçları hemde Türkiye’de ödenecek olan harçlar ile birlikte hesaplandığında toplamda 1700$’ı bulmaktadır. Bu fiyata herşey dahildir. Rusya çalışma vizesi yaklaşık olarak 45-60 gün süre içerisinde çıkartılmaktadır. Bu süre uzun olduğu için önceden çoğu müşterimiz 3 aylık Rusya teknik vizesi ile Rusya’da hayatına devam etmekte bu süre zarfında ise Rusya çalışma vizesi işlemleri devam ettirilerek bu süre zarfında vizenin bitmesine yakın Rusya çalışma davetiyesi çıkarılmış olmaktadır.

Akabinde bu davetiye ile birlikte Türkiye’den yeni 90 günlük vizenini alıp tekrar Rusya’ya gelmektedir. Böylece Rusya’da çalışma kartı çıkartılıp senelik Rusya çalışma vizesine sahip olmuş olmaktadırlar. Rusya çalışma vizesi ücreti şu anda listede görüldüğü üzere 1700$ ile gerçekleşmektedir. Daha detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Rusya çalışma vizesi işlemleri

Rusya çalışma vizesi ilk etapta 90 gün süreli çıkmakta olup, çalışmak amacıyla gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülke vatandaşlarının ‘Rusya Çalışma Vizesine’ başvurusu yapması gerekir. Rusya Çalışma Vizesine başvuru yapmak isteyen kişilerin Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu tarafından verilen bir davetiyeye ihtiyaçları vardır. Rusya Çalışma Vizesi 90 gün süreli ve tek girişli olarak verilmektedir. Ama başvuru sahibi yüksek nitelikli bir uzman ise vize süresi 3 yıl gibi daha uzun olabilir.

Başvuru sahibi Rusya’daki Göçmen Bürosuna başvurarak çalışma vizesinin süresini uzatabilmektedir. Yani vizenizi aldıktan sonra biz Rusya’da vizenizi senelik hale getirerek çalışma kartınızı sağlıyoruz. Sürenin uzunluğu, yapılan iş anlaşmasına bağlı olarak Rusya Federasyonu tarafından belirlenir.

Çalışma vizesi başvurularıyla ilgili karar mercii Türkiye’deki Rusya Büyükelçiliği’dir. Bu temsilciliklerdeki vize yetkilileri  değerlendirme yaparken başvuru sahibinden ek evrak isteyebilir ya da yüz yüze görüşmeye çağırabilir. Böyle bir durumda vize işlem süresinin uzayacağını unutmayınız. Detaylı bilgi almak için bizlere mail yoluyla sorularınızı sorabilirsiniz. info@sohodanismanlik.com

Rusya çalışma vizesi başvurusunda iki tip vardır. Rusya çalışma vizesi 1 yıllık ve 3 yıllık olmak üzere iki vize türü ile alınmaktadır. Rusya çalışma vizesi 1 yıllık olduğu zaman vergi vs konusunda daha avantajlı olmaktadır. Ancak Rusya çalışma vizesi 3 yıllık olduğu zaman (VKS vize) bu konuda bazı vergi ve düzenlelemer işin içine girmektedir. Her ikisinide çıkarmakta acentemiz adına bir sorun yoktur. Ancak vergisel açıdan bir takım yükümlülük getirdiği için sizlerin tercihine kalan bir konudur. Rusya çalışma vizesini 3 yıllık isteyen müşterilerimiz bir daha 3 yıl boyunca vize derdiyle uğraşmaz çok girişli hakka sahip olurlar.

2019 Yılı Rusya vize ücreti

 

Konsolosluk Görüşme Yok + Tüm Şehirlere Kargo ile Teslim!

×