Rusya özel vizesi

Rusya özel vizesi

Rusya özel vizesi (Turkiye), diğer ülke ve diğer ülke vatandaşlarına Rusya Federasyonuna misafir olarak giriş yapmayı sağlar:

  • Rusya Federasyonu Federal Göç şubesi (FMS Rusya) bu vize Rusya Federasyonu vatandaşı veya Rusya Federasyonunda oturma izni alan yabancı vatandaşın veya tüzel kişinin talebi üzerine, Rusya Federasyonu kanunlarına uygun şekilde düzenlenen davetiyeye dayanılarak, misafir ziyaretinde bulunmak amacı ile Rusya Federasyonuna giriş yapmak isteyen yabancı vatandaşlara verilir;
  • Konsolosluk Kurumu yöneticisi adına Rusya Federasyonu vatandaşı tarafından sunulan Rusya Federasyonuna aile fertleri, yabancı vatandaşlar olan eş veya reşit olmayan çocukları ile giriş yapmak için sunulan yazılı beyan;

Rusya özel vizesi ayrıca bu sebepten dolayı ekstradan tedavi görmesi gerektiğinde veya yakınının ağır hastalığı bulunduğunda veya ölümü nedeniyle Rusya Federasyonuna giriş yapması gereken yabancı vatandaşa, ekstre tedavi görmesi gerektiğini veya yakının ağır hastalığı veya ölümünü tasdik eden evrakların bulunması halinde, yabancı vatandaşa verilebilir.

Rusya özel vizesi

Rusya özel vizesi bir girişli veya iki girişli, 90 gün süreli verilebilir.

Bazı durumlarda

Ekstra olarak tedavi görmek, veya yakın akrabasının ağır hastalığı veya ölümü nedeniyle Rusya Federasyonuna giriş yapması gereken yabancı vatandaşın yazılı müracaat üzerine Rusya Federasyonu elçisinin veya Rusya Federasyonu baş konsolosunun kararı ile kendisine özel ziyaret vizesi verilebilir.

Dilekçeye şunlar eklenmelidir:

  • acil sağlık yardımı, acilen hastaneye yatırma veya acilen incelemeye alınması, veya ziyaret edilecek kişinin devamlı bakıma ihtiyacı olduğunu gösteren Rus sağlık kurumunun resmi antetli kağıdına basılan (mühür ile tasdik edilmiş olan) yazılı teyidi;
  • veya vatandaşın vefatı ile ilgili belge – vize için müracaat eden kişinin yakın akrabası ( yakın akrabaları olarak eş, çocuklar, ebeveynler, buna dahil olarak eşlerden birinin eşlik eden kişi olması durumunda, erkeğin veya kadının ebeveynleri, erkek ve kız kardeşleri kabul edilir);
  • iletişim kurumunun yetkilisi tarafından tasdik edilen, vatandaşın vefatını bildiren uluslararası telgraf ;
  • vize için müracaat eden kişi ile ziyaret edilecek kişinin veya vize için müracaat eden kişi ile vefat eden kişinin yakın akraba olduklarını gösteren evrak.

Rusya özel ziyaret vizesi bazı durumlarda kişilerin Rusya ziyareti yapmak için arkadaşlarından ve çevresinden talepte bulunması sonrası alınan davetiye ile başvuru yapılan bir vize türüdür. Örneğin bir arkadaşınız Rusya’da yaşamakta ve sizi Rusya’ya ziyarete davet etmek istiyorsa FMS‘ye gidip bu davetiye talebinde bulunarak dilekçe vermeli ve sizin pasaport bilgilerinize göre bir davetiye düzenlenmelidir. Bu davetiye herhangi bir amaç gözükmediği için de özel ziyaret olarak kayıtlara geçmektedir. Rusya özel ziyaret vizesi halk arasında çastnaya (частный) olarakta bilinmektedir.

Yabancı Ülke Vatandaşları İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye oturma izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının Rusya Özel Ziyaret Vizesi alabilmesi için bazı ek evraklar ibraz etmesi gerekecektir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Rusya Özel Ziyaret vizesi için müracaat eden kişi AB vatandaşı ise, vize müracaatında yukarıda beyan edilen belgelere ek olarak seyahat süresini kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi ibraz etmelidir.

En az 90 gün kesintisiz süreli Türkiye oturum izni: Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, İrlanda, Lesotho, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Sierra Leone, Ekvator Gine’si,  Güney Afrika Cumhuriyeti, Japonya vatandaşları Rusya Özel Ziyaret Vizesi başvurularını Türkiye’den yapmaları durumunda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından talep edilen evraklara ek olarak en az 90 gün kesintisiz süreli Türkiye oturum izni belgelerini ibraz etmelidir.(öğrenci veya çalışma izin belgesi,  geçici süreli ikamet etme izin belgesi gibi evraklar en az 90 gün kalış süreli olmaları şartıyla kabul edilir)

Türkiye Cumhuriyeti daimi ikamet izni: Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Kuzey Kore, Nepal, Nijerya, Pakistan, Ruanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya vatandaşları Rusya Özel Ziyaret Vizesi başvurularını Türkiye’den yapmaları durumunda Türkiye’de daimi ikametleri bulunduğunu gösterir belgeler sunmalıdır.

Rusya Vizesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

–    Rusya Özel Ziyaret Vizesi için müracaat eden şahıslardan ek evrak talep edilebilir, kişi mülakata davet edilebilir ya da vize düzenleme süresi uzatılabilir.

–    Rusya Özel Ziyaret vizesi harç bedeli vize merkezine doğrudan, nakit ve USD olarak sunulur. (Vize harç bedeli vizenin kalış süresi, seyahat amacı gibi etkenler doğrultusunda Rusya Konsolosluğu tarafından belirlenir)

–    Rusya Konsolosluğu, Rusya Özel Ziyaret Vizesi müracaatlarını (istisnai durumlar hariç) 4 ile 10 iş günü içerisinde değerlendirip sonuca ulaştırmaktadır.

Pasaport (Pasaportunuzun 6 ay geçerli olması, boş sayfasının bulunması)

FMS onaylı özel ziyaret vizesi davetiyesi

Vesikalık fotoğraf (Biometrik olmasına gerek yoktur. Sadece arka fonu beyaz olması yeterlidir.)

Başvuru formlarında kullanılmak üzere adres ve iletişim bilgileri.

2019 Yılı güncel fiyat listesi

 

Konsolosluk Görüşme Yok + Tüm Şehirlere Kargo ile Teslim!

×